ΨΗΦΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΛΑΧΟΚΕΡΑΣΙΑΣ

papafilippoy-cv.jpg

Γεννήθηκε στις 29 Ιουνίου 1933 στη Βλαχοκερασιά Αρκαδίας.

Γιος του Διονύση και της Λαμπρινής Παπαφιλίππου, το γένος Γεωργίου Τζαβέλλα.  

Αποφοίτησε από το Γυμνάσιο Τεγέας το 1951.

Κατετάγη ως εθελοντής στο Στρατό Ξηράς στις 8/7/1953 και εν συνεχεία δήλωσε μονιμότητα.

Από το 1953 έως το 1959 υπηρέτησε σε διάφορες μονάδες ανά την Ελλάδα ως υπαξιωματικός Στρατού Ξηράς.

Το 1959, κατόπιν εξετάσεων, διορίσθηκε στην Υπηρεσία Γραμματέων Στρατιωτικής Δικαιοσύνης, με το βαθμό του Ανθυπασπιστού Ι΄ τάξεως.

Το έτος 1963, κατόπιν επιτυχούς συμμετοχής σε εισαγωγικές εξετάσεις, εισήχθη στη Νομική Σχολή Θεσσαλονίκης (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο).

 Κατά το χρονικό διάστημα από 1963 έως 1967 φοίτησε στη Νομική Σχολή Θεσσαλονίκης και παράλληλα υπηρέτησε στο Στρατό.

 Έλαβε το πτυχίο της Σχολής των Νομικών και Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στις 6/4/1967.

 Στις 26 Μαΐου 1969 έλαβε μέρος σε εξετάσεις (κοινές για Αξιωματικούς και ιδιώτες) για το Σώμα Στρατιωτικής Δικαιοσύνης και πέτυχε πρώτος. Στη συνέχεια, ως Λοχαγός Δικαστικού, έδωσε όρκο και ονομάσθηκε  βοηθός δικαστικός Σύμβουλος Α΄ Τάξεως. 

 Το 1982 προήχθη κατ εκλογήν στο Βαθμό του Δικαστικού Συμβούλου Α΄ (με το βαθμό του Συνταγματάρχου).

 Υπηρέτησε στη Στρατιωτική Δικαιοσύνη μέχρι τις 3/9/1984, οπότε και αποστρατεύθηκε με το βαθμό του Ταξιάρχου.

 Κατά τη διάρκεια της θητείας του στη Στρατιωτική Δικαιοσύνη, υπηρέτησε ως Β΄ Πρόεδρος στο Διαρκές Στρατοδικείο Αθηνών από 4/10/1980 έως 28/5/1982, ως Εισηγητής στο Γενικό Επιτελείο Στρατού στο Γραφείο Δικαστικού – Νομοθετικού από 29/5/1982 έως 16/7/1983 και τέλος ως Διευθυντής στο ΓΕΣ / Γραφείο Δικαστικού -Νομοθετικού από τις 17/7/1983 μέχρι και την αποστρατεία του το έτος 1984.

 Τιμήθηκε το 1983 με το Μετάλλιο της Στρατιωτικής Αξίας Β΄ Τάξεως και το έτος 1988 με το Παράσημο του Ταξιάρχη του Τάγματος της τιμής, για τις υπηρεσίες που προσέφερε στην πατρίδα του.  

 Παντρεύτηκε με την Ελένη Σερντάρη και απέκτησαν δύο παιδιά, τον Διονύσιο και τον Γεώργιο.

 Απεβίωσε στις 26 Δεκεμβρίου 1993.  

 

Πηγή: Γεώργιος Φ. Παπαφιλίππου
Απρίλιος 2016